Wybory parlamentarne na Litwie – analiza powyborcza
11 i 25 października odbyły się na Litwie wybory do Sejmu Republiki Litewskiej nowej kadencji. Zakończyły się one zwycięstwem dotychczas głównej siły opozycji – partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, która zapowiedziała stworzenia nowego rządu z dwiema partiami liberalnymi (Ruch Liberalny Republiki Litewskiej oraz Partia Wolności).
W wyniku wyborów zmniejszeniu ulegnie sejmowa reprezentacja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Partia nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego w okręgu wielomandatowym, z związku z czym utraci swoją, dotychczas ośmioosobowa, frakcję w Sejmie. AWPL w Sejmie będzie reprezentować jedynie troje posłów wybranych w okręgach jednomandatowych.
AWPL-ZChR, wraz z wieloletnim partnerem Aliansem Rosjan, zdobyła w wyborach 56,4 tys. głosów, o ponad 2 tys. mniej niż wynosi próg wyborczy. Stanowi to najgorszy wynik partii w wyborach sejmowych od 2008 r.
W każdym z rejonów Wileńszczyzny partia straciła znaczną część głosów w porównaniu do wyborów sejmowych z 2016 r. oraz ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Skala strat dochodzi do 27% w mieście Wilnie w ciągu 4 lat. W rejonie wileńskim partia zanotowała najgorszy wynik (zarówno w bezwzględnej liczbie głosów, jak i ich procentowym udziale) od 15 lat.
Na tym tle, skala strat w pozostałych rejonach Litwy, zwłaszcza tych, w których znaczącą rolę odgrywa mniejszość rosyjska (Kłajpeda, Wisaginia) jest stosunkowo niewielka.
Wyzwaniem dla polityków AWPL jest zmieniający się skład etniczny Wileńszczyzny, zwłaszcza wzrost mieszkańców na terenach przylegających bezpośrednio do miasta Wilna. Ilustracją zmian był nie tylko wynik partii w rejonie wileńskim, ale również znaczące straty, jakie na przestrzeni 4 lat zanotowała w swoim okręgu jednomandatowym kandydatka partii Rita Tamašunienė.
Szczegółowe zestawienia w pliku: