Zmarł Helmut Kohl
Dziś zmarł były Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Helmut Kohl.
Dla Niemców już za życia stał się symbolem zjednoczenia ich państwa. W Polsce postać najdłużej urzędującego Kanclerza RFN będzie z pewnością zapamiętana nie tylko jako niemiecki polityk, który odpowiedzialny był za uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, ale przede wszystkim, za sprawą symbolicznych fotografii sprzed 28 lat, jako jedna z najważniejszych postaci w procesie polsko-niemieckiego pojednania.
9 listopada 1989 roku przywódca Zachodnich Niemiec przybył z wizytą do Warszawy. Po kontraktowych wyborach z 4 czerwca w Polsce dokonała się parlamentarna i polityczna rewolucja – od końca sierpnia urząd premiera sprawował Tadeusz Mazowiecki, wybrany do Sejmu z list opozycyjnej Solidarności. Podczas wizyty Kohla zaplanowano rozmowy na skrajnie trudne tematy: uznania granicy zachodniej Polski, spraw mniejszości narodowych w obu krajach oraz odszkodowań dla Polski za II wojnę światową. Zaraz po przybyciu niemiecki Kanclerz musiał wracać do kraju – w nocy z 9 na 10 listopada zaczął się upadek Muru Berlińskiego. Jednak już 11 listopada udał się ponownie do Polski i kontynuował wizytę.
Następnego dnia w Krzyżowej pod Świdnicą wraz z Premierem Mazowieckim wziął udział w mszy polsko-niemieckiego pojednania na terenie podupadłego PGR-u – dawnego majątku niemieckiej rodziny von Moltke (w czasie II wojny światowej należeli do antyhitlerowskiej opozycji i tzw. Kręgu z Krzyżowej). Mało kto dziś zdaje sobie sprawę, że droga do Mszy Pojednania była bardzo kręta*. Jednak w trakcie jej trwania doszło do politycznego i moralnego gestu najwyższej wagi – w czasie przekazywania znaku pokoju polski Premier i niemiecki Kanclerz nie ograniczyli się do skinienia głowy czy uścisku dłoni a objęli się. Moment ten uwieczniły dziesiątki obecnych na miejscu fotoreporterów, a zdjęcia obydwu polityków obiegły świat. Tego dnia w powszechnej świadomości pojednanie Polski i Niemiec stało się faktem.
Kto wie czy w Krzyżowej nie stanie kiedyś pomnik dwóch obejmujących się postaci.
* Pierwotnie proponowanym miejscem Mszy miała być Góra Świętej Anny, z jednej strony miejsce kultu religijnego, z drugiej miejsce polsko-niemieckiej bitwy z okresu III powstania śląskiego w 1921 r.