Dzień Polonii i Polaków za Granicą
2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2002 roku obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Według różnych szacunków poza Polską mieszka nas prawie 20 mln.
Najwięcej Polaków (czy raczej osób polskiego pochodzenia) poza Europą żyje w USA (prawie 10 mln) i Brazylii (ok. 1,5 mln) – głównie emigrantów ekonomicznych z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Najbardziej nietypową stanowi niewielka społeczność osób polskiego pochodzenia na Haiti (link do zdjęcia na końcu wpisu).
W Europie najwięcej Polaków mieszka oczywiście w Niemczech (prawie 2 mln), drugie miejsce zajmuje Francja (ok.900 tys.), a trzecie Wielka Brytania (ponad 650 tys.). W naszych Pobliżach bardzo liczna, ponad 100 tys. polska mniejszość mieszka w Szwecji.
Wśród sąsiadów Polski drugie miejsce po Niemczech zajmuje, o czym bardzo często się zapomina, Białoruś z prawie 300 tysięczną społecznością skupioną na Grodzieńszczyźnie. W tym samym pasie ziem zabranych Polsce przez Stalina w wyniku konferencji poczdamskiej po II wojnie światowej mieści się Wileńszczyzna, na której mieszka większość z ponad 200 tys. polskiej społeczności Litwy.
Czwarte miejsce zajmuje Ukraina, na której żyje ok 140 tysięcy Polaków – większość w obwodzie Żytomierskim i Chmielnickim. Co warto zaznaczyć, są to ziemie, które przed 1945 rokiem nie należały do II RP.
Niewielu Polaków, w stosunku do ogółu ludności, mieszka w Rosji – zaledwie ok. 73 tys. Kontrastuje to z proporcjonalnie bardzo liczną grupą Polaków na Łotwie – ponad 44 tys. Zamieszkują oni przede wszystkim rejon Dyneburga (Daugavpils), a więc kontynuację obszaru Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny – pasa ziem pamiętającego jeszcze I Rzeczpospolitą.
Niecałe 40 tys. Polaków zamieszkuje Czechy, na Słowacji żyje zaledwie 3 tys. naszych rodaków, w Austrii ponad 35 tys., a na Węgrzech ok. 7 tys.
Społeczność polskiego pochodzenia na Haiti:
https://flic.kr/p/8mY5M3