• Wybory parlamentarne na Litwie – analiza powyborcza

    11 i 25 października odbyły się na Litwie wybory do Sejmu Republiki Litewskiej nowej kadencji. Zakończyły się one zwycięstwem dotychczas głównej siły opozycji – partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, która zapowiedziała stworzenia nowego rządu z dwiema partiami liberalnymi (Ruch Liberalny Republiki Litewskiej oraz Partia Wolności). W wyniku wyborów zmniejszeniu ulegnie sejmowa reprezentacja Akcji …

    More  →
  • Prezydent ze szklanego ekranu

    Ukraina wybrała już swojego prezydenta. Uczciwego. Gotowego zmieniać kraj na lepsze. Zdecydowanego rozbić schematy korupcyjne. Zdeterminowanego, by modernizować kraj na wzór Zachodu, ale gotowego postawić się międzynarodowej finansjerze traktującej Ukrainę jak dojne pole. Podejmującego walkę z oligarchami i ich marionetkami w parlamencie. Przywracającego dumę z bycia Ukraińcem. Ukraina wybrała już swojego prezydenta – Wasyla Petrowicza …

    More  →
  • Paradoks Poroszenki

    Niepopularny prezydent z sukcesami Petro Poroszenko wybrany został na urząd prezydenta Ukrainy w pierwszej turze w przedterminowych wyborach w maju 2014 roku, w kilka miesięcy po Rewolucji Godności i odsunięciu od władzy prorosyjskiego Wiktora Janukowycza. Społeczny odbiór pięciu lat prezydentury Poroszenki jest niejednoznaczny, a w efekcie – niepewny jest jego sukces w rywalizacji o drugą kadencję. …

    More  →
  • Ukraina wybiera – dlaczego Tymoszenko?

    Nie miejmy złudzeń, że w nadchodzących wyborach walka rozegra się na konstruktywne pomysły, programy i obietnice. Nie one bowiem będą decydować o tym, kto zasiądzie w najważniejszym fotelu Ukrainy w gabinecie na Bankowej. Dlatego też nie o nich będzie ten tekst. Liczyć się będzie charyzma kandydatów i ich urok, któremu skłonni będą ulec  wyborcy. A jak …

    More  →
  • Zmiana warty pod Tatrami, czyli wszystko, o czym warto wiedzieć przed wyborami prezydenckimi na Słowacji

    Jaka jest pozycja słowackiego prezydenta w systemie politycznym? Prezydent jest głową państwa i głównodowodzącym sił zbrojnych. Konstytucja definiuje jego rolę jako reprezentanta państwa w stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych. Swoimi decyzjami prezydent gwarantuje prawidłowe działanie organów konstytucyjnych. Pierwszy prezydent niepodległej Słowacji, Michal Kováč, wybrany został na swój urząd przez parlament, co miało podkreślić parlamentarno-gabinetowy system rządów. …

    More  →
  • Wybory samorządowe na Litwie – analiza powyborcza

    W niedzielę 3 marca na Litwie odbyła się I tura wyborów samorządowych. Łącznie wybierano 1461 radnych i merów. W skali całego kraju zwyciężyli kandydaci komitetów lokalnych, zdobywając ponad 1/4 głosów. Spośród partii reprezentowanych w Sejmie najwyższy wynik osiągnęła główna partia litewskiej prawicy, znajdujący się obecnie w opozycji, Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Rządząca partia, …

    More  →
  • Wybory samorządowe na Litwie – co trzeba o nich wiedzieć?

    Samorząd na Litwie Samorząd litewski składa się z jednego szczebla pochodzącego z wyborów – rejonów (w tym miast na prawach rejonu) i cechuje się dość ograniczonym polem działania – wiele kompetencji zachowuje administracja rządowa. Litewskie rejony najłatwiej porównać z polskimi powiatami, składają się one ze starostw (przekładając na polską rzeczywistość – „gmin”), ale te są …

    More  →
  • Lokal wyborczy na Pradze 3, fot. Katarzyna Pyrka

    Podwójne czeskie wybory

    Czeskie media od wtorku żyją polowaniem na jadowitą mambę, która uciekła właścicielce na praskich Hlupočepicach. Nieoczekiwanie niebezpieczny wąż stał się maskotką wyborów komunalnych i senackimi, które odbędą się w ten weekend i po raz kolejny wskażą na polityczne sympatie i antypatie w czeskim społeczeństwie po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, w których zwyciężyło ANO Andreja Babiša, oraz …

    More  →
  • Milczenie powstańców – polemika z tekstem profesora Zdzisława Juliana Winnickiego

    Tydzień temu na łamach portalu Znad Niemna – organu Związku Polaków na Białorusi, ukazał się tekst profesora Zdzisława Juliana Winnickiego poświęcony „białoruskiej depolonizacji polskich miejsc pamięci narodowej” – tekst bardzo bardzo ważny tak w kontekście podejmowanych pytań, jak i w szerszej skali problemu, którym jest brak bardziej abstrakcyjnych dyskusji na temat Polaków i polskości na Białorusi. …

    More  →
  • 4 czerwca

    Dziś 4 czerwca czyli “bardzo ważna data”. Niestety po studiach historycznych wie się tylko dwie rzeczy: 1. Nic nie jest takim, jakim się wydaje 2. Daty nie są ważne.

    More  →
  • Słowacja bez Kiski

    Prezydent Słowacji Andrej Kiska zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w zaplanowanych na wiosnę przyszłego roku wyborach. Decyzja Kiski ma umożliwić nowe otwarcie w życiu politycznym naszego południowego sąsiada.

    More  →
  • Dzień Polonii i Polaków za Granicą

    2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2002 roku obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Według różnych szacunków poza Polską mieszka nas prawie 20 mln.   Najwięcej Polaków (czy raczej osób polskiego pochodzenia) poza Europą żyje w USA (prawie 10 mln) i Brazylii (ok. 1,5 mln) – głównie emigrantów ekonomicznych z …

    More  →
  • Znowu Zeman

    Miloš Zeman wygrał piątkowo-sobotnie wybory prezydenckie w Republice Czeskiej i odnowił swój mandat na kolejne pięć lat. W II turze wyborów urzędujący prezydent pokonał byłego przewodniczącego Czeskiej Akademii Nauk Jiřiego Drahoša w stosunku 51,4%–48,6% głosów.

    More  →
  • „Pamiętam, dlaczego jesteśmy wolni”

    13 stycznia obchodzona jest 27. rocznicę wydarzeń na Litwie, kiedy to podczas obrony wileńskiej wieży telewizyjnej przed radzieckimi komandosami zginęło czternaście osób, zaś ponad sześćset zostało rannych. Zebrani pod wieżą, często młodzi ludzie, bronili dostępu do niej, bowiem to właśnie z niej były nadawane litewskie wiadomości. Dla Litwinów jest to szczególnie ważny dzień, co roku …

    More  →
  • Start na Hrad!

    Mimo rzekomego braku prowadzonej kampanii i konsekwentnej odmowy uczestnictwa w przedwyborczych debatach Miloš Zeman jest faworytem wyborów, które odbędą się w najbliższy piątek i sobotę w Czechach. Według sondaży liczba głosów nie pozwoli jednak obecnemu prezydentowi na zwycięstwo w pierwszej turze. Trzej najpoważniejsi kandydaci na wejście do drugiej rundy to naukowiec i były prezes Akademii …

    More  →
  • Pięć lat z Zemanem

    Pytanie o to, który polityk wywarł największy wpływ na niepodległą Republikę Czeską pozostaje nierozstrzygnięte. Swoich zwolenników znajdą zarówno Václav Havel, jak i Václav Klaus czy Miloš Zeman. Gdyby jednak zapytać, który z prezydentów jest najbarwniejszą postacią życia politycznego, obecna głowa państwa nie ma tu konkurencji. Podsumowując upływającą kadencję, przedstawiamy te momenty, które zapiszą się nie …

    More  →
  • Przyjaźń postkolonialna

    Pod koniec listopada 2013 roku, internetowy wpis popularnego dziennikarza rozpoczął kolejną ukraińską rewolucję. W jej trakcie widoczne było polskie życzliwość i wsparcie. Cztery lata później stosunki tych dwóch państw pogorszyły się do tego stopnia, że wielu ukraińskim urzędnikom i dyplomatom grozi zakaz wjazdu do Polski.

    More  →
  • Karel Schwarzenberg 80

    80 lat kończy dziś Karel Schwarzenberg, którego życie jest pasjonującą opowieścią o historii Czech w XX i XXI wieku. Wśród jego przodków znaleźć można kardynałów, dowódców wojskowych i polityków. Jako dziedzic szlacheckiego rodu, którego korzenie sięgają XII wieku, w dzieciństwie dwukrotnie był zmuszony do emigracji. Najpierw w roku 1942, gdy naziści przejęli rodowy zamek Orlík …

    More  →
  • Pomnik Polaków w Berlinie

    W połowie listopada w Niemczech wystosowany został Apel do Bundestagu i społeczeństwa niemieckiego o wybudowanie w centrum Berlina Pomnika Polaków upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. To najmocniejszy i jednoznacznie pozytywny znak polsko-niemieckiego pojednania jaki pojawił się w ostatnich latach.

    More  →
  • Zmiana warty na Hradzie?

    12 i 13 stycznia Czesi, po raz drugi w wyborach bezpośrednich, wybiorą nowego prezydenta. Do walki o najwyższy urząd w państwie stanęło dziewięciu kandydatów.

    More  →
  • Samotność zwycięzcy

    Wybory do Izby Poselskiej w Republice Czeskiej zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem ugrupowania ANO miliardera Andreja Babiša. Pomimo skali swojego zwycięstwa, Babiš może napotkać poważne trudności przy tworzeniu nowego rządu.

    More  →
  • Powyborczy zwrot nad Wełtawą?

    W piątek i sobotę obywatele Republiki Czeskiej wybiorą nowy skład Izby Poselskiej. Jak wyglądać będzie czeska scena polityczna po nowym wyborczym rozdaniu?

    More  →
  • Wiedervereinigung nie Einigung czyli “Good Bye, Lenin!”

    Einigung to wojna z Francją, militarystyczne Prusy i tryumf siły. Zjednoczenie przez potęgę militarną. Wiedervereinigung to upadek muru, koniec zimnej wojny i wygrane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

    More  →
  • Hard Rock Business

    Dziewiątego sierpnia Wojciech Balczun zrezygnował z funkcji szefa Ukraińskich Kolei. Swoją reformatorską misję prowadził tam przez ponad rok, od czerwca 2016 roku. Pracę w kijowskim biurze łączył z on grą w hard-rockowej grupie Chemia. Po roku okazuje się, że biznes na Ukrainie ma wiele wspólnego z muzyką graną przez ten zespół – jest on naprawdę …

    More  →
  • Idź i patrz

    Szerokim echem w Polsce odbiła się oprawa meczu przygotowana przez kibiców Legii Warszawa podczas wczorajszego spotkania z kazachską drużyną z Astany.

    More  →
  • Porozumienie Orlenu z AB

    O zeszłotygodniowym porozumieniu między AB „Lietuvos geležinkeliai“ a spółką Orlen Lietuva i jego konsekwencjach dla stosunków polsko-litewskich dla portalu Onet wypowiedział się nasz analityk, dr Paweł Sobik

    More  →
  • Zmarł Helmut Kohl

    Dziś zmarł były Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Helmut Kohl.

    More  →
  • Roaming w Pobliżu

    Od wielu lat dzięki staraniom Komisji Europejskiej roaming powoli znikał w krajach UE – ostatecznie odchodzi do przeszłości właśnie dzisiaj.

    More  →
  • Litwa Pamięta

    Na pamiątkę wywózek organizowanych przez NKWD po włączeniu Litwy do ZSRR 14 czerwca obchodzony jest Dzień Żałoby i Nadziei (Gedulo ir vilties diena).

    More  →
  • Dymisja, której nie ma

    Dymisja, której nie ma O wydarzeniach niezwykle interesującego tygodnia w czeskiej polityce polskie media informowały do tej pory szczątkowo. Przedstawiamy krótkie omówienie najważniejszych wydarzeń mijających godzin nad Wełtawą.k

    More  →